Niestety, już za chwilę się skończą, a szkoda bo bardzo je lubię. W tym roku po raz pierwszy posadziłam truskawki pnące. Wyrosły i zaowocowały, jednak nie tak jak na folderowych zdjęciach. Moje stare truskawki muszę w tym roku odmłodzić-to znaczy odnowić sadzonki, bo owocowanie będzie coraz mniejsze. Mijają już 3 lata od ich truskawki_500posadzenia. Czekam na młode sadzonki na rozłogach i na koniec lata będę je sadzić w nowym miejscu. Stare truskawki jeszcze zostawię, żeby na przyszły rok po raz ostatni zaowocowały. W tym roku późnym latem będę je nawozić kompostem z dodatkiem siarczanu potasowego, mieszaninę rozsypię na zagonach warstwą ok 6cm i zmieszam z glebą. A tak wogóle

Skąd się wzięły truskawki?

Czy zastanawiałyście się skąd pochodzą? Polską nazwę zawdzięczają przypuszczalnie od staropolskiego słowa „truskać” co znaczy łamać. Być może stąd, że łamliwe są ich delikatne pędy. Truskawka jest krewną poziomki, które były znane i lubiane już przez Rzymian. Nie były to jednak rośliny uprawne.

Truskawkę zawdzięczamy wyprawie Kolumba. Przywiózł on odmiany poziomek, które Francuzi na rozkaz Ludwikowa XIV (prawdziwy smakosz poziomek!) skrzyżowali i wyszła truskawka.

Więcej ciekawostek. Kliknij „czytaj dalej”

Ciekawostki o truskawkach

Czy wiecie, że największym dostawcą truskawek na świecie są Chiny? Polska jest na drugim miejscu!

Truskawki są świetnym rozwiązaniem dla osób będących na diecie, gdyż 100 gram truskawek ma zaledwie 30 kcal.Truskawki

Wierzono, że truskawki mają negatywny wpływ na kobiety w ciąży. Uważano, że jeśli ciężarna, w trakcie przechodzenia przez pole, na którym rosły truskawki, dotknęła owocu fragmentem swojego ciała, to należało się spodziewać, iż dziecko będzie miało znamię w tym miejscu.

We Francji istniała tradycja przyrządzania zupy truskawkowej dla nowożeńców.

W Bawarii natomiast rolnicy każdej wiosny używali truskawek, aby zapewnić bydłu zdrowie – rytuał ten praktykowany jest do dziś. Do rogów krów przywiązuje się małe koszyczki wypełnione truskawkami, jako dar dla elfów, które uwielbiają te słodkie owoce, i w podziękowaniu za ten dar sprawiają, iż bydło rodzi zdrowe potomstwo i jest obfite w mleko.